Coraz większa liczba obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce przekłada się na rosnącą liczbę przedsiębiorców tej narodowości, którzy chcą zakładać i rozwijać biznes w Polsce. Początki biznesu są trudne, a jeszcze trudniejsze jest rozwijanie i skalowanie działalności. Budowanie firmy często wymaga dodatkowego kapitału, a najlepszym źródłem w wielu sytuacjach jest bank. Zasadne jednak jest pytanie, czy możliwy jest kredyt firmowy dla Ukraińca? Na to pytanie postaramy się kompleksowo odpowiedzieć w tym artykule.  

 

Możliwości finansowania firmy

Czy obywatel Ukrainy moze w Polsce otrzymac kredyt firmowyObywatele Ukrainy podobnie jak Polacy oraz przedstawiciele innych narodów prowadzący biznes w Polsce, mają swobodny dostęp do usług bankowych, w tym kredytów firmowych. Konieczne jest oczywiście spełnienie pewnych wymogów, ale te dotyczące Ukraińców nie różnią się znacząco od obowiązków jakie są stawiane przed polskimi przedsiębiorcami.

Ukraińscy przedsiębiorcy prowadzący biznes w Polsce mogą skorzystać m.in. z:

  • kredytów obrotowych,
  • kredytów inwestycyjnych,
  • kredytów hipotecznych na lokale użytkowe,
  • firmowych linii kredytowych oraz kart kredytowych.

Jakie dokumenty musi przedstawić w banku Ukrainiec prowadzący firmę w Polsce?

 

Pierwsza i w wielu przypadkach jedyną różnicą w wymaganych dokumentach jest dokument tożsamości. Polscy obywatele legitymują się dowodem osobistym, a z oczywistych względów cudzoziemcy ich nie posiadają. W tej sytuacji bank, aby móc rozpatrzyć wniosek o kredyt firmowy dla Ukraińca poprosi o kartę pobytu i/lub paszport biometryczny.

Pozostałe dokumenty są typowe dla wniosków kredytowych i można wśród nich wymienić"

  • PIT/CIT za poprzedni rok.
  • Sprawozdanie oraz bilans w przypadku spółek prawa handlowego.
  • Zaświadczenia o braku zaległości w ZUS oraz US.
  • Wyciągi z banków.
  • Biznesplan oraz faktury w przypadku kredytów inwestycyjnych.

Podsumowując, cudzoziemcy o ile przebywają w Polsce legalnie i prowadzą tutaj biznes na takich samych zasadach jak Polacy, mają otwartą drogę do starania się o kredyty w bankach. Najlepiej jednak skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy przeprowadzą przez cały proces i pomogą uzyskać finansowanie na atrakcyjnych warunkach. Obywatele Ukrainy prowadzący biznes w Polsce, znajdą taką pomoc na stronie https://uabiznes.pl